Informace Livigno Sníh Zajímavosti

Livigno Freeride World Qualifier 4*

Prestižní a uznávaný kvalifikační závod ze série Freeride World Qualifier se řadí mezi 4* events, tedy závody nejlépe bodově ohodnocené. Letos poprvé se tento závod pojede i v italském Livignu. Těchto závodů se účastní nejlepší rideři, kteří si zde chtějí zajistit startovní místo na Freeride World Tour. V letošní sezóně se v Evropě pojede pouze sedm závodů z této 4* kategorie, takže je určitě na co se těšit.

Závod se pojede na kopci Corna di Capra (na severovýchodní straně), jehož vrchol se až hrozivě tyčí nad Livignem. A nebude to žádná oddechovka, účastníci si budou muset poradit s 800 m převýšením a 45° svahy posetými skalnatými výčnělky.

Alespoň s cestou nahoru si rideři nemusejí dělat starosti. Čeká je totiž luxus v podobě vrtulníků, které je vyvezou až téměř na samý vrcholek. Každý si potom vyšlápne jen posledních pár metrů, aby svým nohám dopřál potřebné zahřátí.

Mohlo by se zdát, že Livigno své jméno získalo odvozením od slova „víno“. Pravdou je, že název Livigno se vztahuje k původnímu germánskému výrazu „Lawine“ – lavina. Údolí obklopuje extrémně prudký terén, který když se spojí s jistým přídělem sněhové pokrývky, nabízí skvělou zábavu… dokud se polovina svahu nesesune dolů. V historii se to bohužel stalo, poslední velká lavina se zde utrhla v roce 1951. Zničila mnoho domovů a vzala si i 7 životů.

Od té doby ale nastaly velké změny v oblasti lavinových zábran, monitoringu a obecně co se týče bezpečnosti. Život městečka je tak zachráněn před divokými horami.

Livigno je v centru pozornosti všech riderů už několik zimních sezon coby hostitel proslulého freestylového závodu Nine Knights. Při tomto závodu jde hlavně o dobrou zábavu, a tak se lyžuje, natáčí se videa, tančí se a alkohol teče proudem.

Je pravdou, že alkohol je velkým lákadlem. Livigno je totiž již od roku 1840, kdy bylo v rakouském područí, bezcelní zónou. A díky tomu si zde můžeme i dnes koupit vynikající sýry, vína a další delikatesy bez DPH. Ale aby radosti nebylo příliš, na každou položku jsou stanoveny limity, například sýra si můžete odnést pouhé (!) 2 kg.

Pokud vás závody, jídlo a víno dostatečně nenalákaly k návštěvě Livigna, od 31. ledna do 4. února zde probíhá Evropský Freeride Festival završený velkolepou party v italském stylu. Kromě toho si můžete zajet freeride, ski tour, absolvovat zkoušku lavinového vybavení, vyzkoušet split-board (podélně rozříznutý snowboard, který má sloužit k výstupu na vrchol jako na skialpech a po složení dohromady, ke sjezdu na klasickém snowboardu), nebo se podívat na tématické filmy v rámci filmového festivalu a jednoduše si užívat pohodovou atmosféru.

Registrace probíají online na europeanfreeridefestival.com

Letošní zimu byste Livigno neměli propásnout. Get your crew to Livigno!

Přidat komentář