Informace Livigno Sníh Zajímavosti

Sgambeda 2016 zná své vítěze

Konání 27. ročníku lyžařského maratonu ze série Visma Ski Classics neohrozil ani nedostatek přírodního sněhu. Sgambedu opět ovládli lyžaři ze severní Evropy – na prvních příčkách stanuli závodníci Norska a Švédska. Korunovaným králem závodu mužů se stal Tord Asle Gjerdalen, v závodě žen bohužel Kateřinu Smutnou ve finiši porazila Britta Norgren Johanson.

sgam4

Kompaktní umělý sníh, modrá obloha a teplota -8 ° C, to jsou podmínky, za kterých vyrazili na trať závodníci v kategoriích Women Elite a Men Elite. Ve 12:00 je následovalo více než 700 amatérů, to už teplota stoupla na -1 ° C. Všichni celý okruh o délce 6,1 km projeli celkem pětkrát. Závodu se zúčastnilo celkem 28 profesionálních týmů a zajímavostí je vůbec první účast běžkařů z Číny.

sgam3

Závod žen Women Elite dlouho provázel napínavý souboj o první příčku mezi Švédkou Brittou Norgren Johanson (1 stříbro a 1 bronz na mistrovství světa) z týmu Lager 157 Ski Team a Češkou Kateřinou Smutnou z Team Santander, obě se zúčastnily i Sgambedy 2015. Nakonec až v závěrečném sprintu zvítězila Britta Norgen Johanson s časem 1:23:35. Kateřina Smutná skončila druhá o pouhou 1,3 vteřiny.  Bronzová skončila další švédská závodnice Sara Lindborg z týmu Serneke se ztrátou na první místo 17,4 vteřin. „Se svým výkonem jsem velmi spokojená“, řekla Johanson po svém vítězství, „a jsem příjemně překvapená dobře připravenou tratí navzdory neodstatku sněhu v celých Alpách“.

sgam1

I diváci závodu mužů Men Elite byli svědky dramatického finiše mezi Norem Tordem Asle Gjerdalenem (2 zlata a 2 bronzy na světových šampionátech) z Teamu Santander a Rusem Ilyou Chernousovem z týmu Pioneer Investiments, oba si v posledním kilometru závodu vytvořili odstup od zbytku skupiny. Koncovku nakonec lépe zvládl Nor s časem 1:09:59, Chernousov dojel se ztrátou 1,3 vteřiny a třetí se umístil další norský závodník Petter Eliasson z týmu LeasePlan. „Skvělý den, velkolepý závod“, řekl Gjerdalen, „cítil jsem se fit a s tratí jsem neměl žádný problém. Livigno odvedlo fantastickou práci při přípravě závodu a to zejména na běžeckém okruhu, na kterém je možné lyžovat a trénovat každý den už od podzimu.“