Informace Livigno Sníh Zajímavosti

Aktuálně z Livigna: Lyžuje se, zatím na umělém sněhu

V italském  Livignu se lyžuje zatím výhradně na umělém sněhu. V provozu je 13 lanovek a 20 sjezdovek o celkové délce 40 kilometrů. Sněhová děla jedou v Livignu naplno, a tak se každý den otevírají další sjezdové i běžkařské tratě.

livigno Mottolino 027

Otevřené jsou základní sjezdovky na straně Carosello 3000, Mottolino a Trepalle. Nová lanovka a zároveň sjezdovka Vallaccia ještě nemají dost sněhu, a proto nebyly dosud spuštěny. Mnoho úseků sjezdovek je ledovatých. Stará dvousedačková lanovka propojující Mottolino a Monte Neve byla bez náhrady odstraněna. Oba snowparky Mottolino i Carosello 3000 jsou zatím mimo provoz. Malý snowpark zatím funguje v dolní části sjezdovky Delle Cime nad Mottolinem.

livigno Mottolino 029

Pro běžkaře je v údolí upravovaná soustava běžkových stop. Paradoxní je pohled na zelené louky, po kterých jsou natažené a pečlivě urolbované pásy umělého sněhu na klasiku i bruslení. Další sníh a tím i prodloužení stop připravují sněhová děla. „K dispozici zatím máme šestikilometrový okruh, ale i to je fantastické s ohledem, že přírodní sníh tu nikde není,“ říká český olympionik na deblkanoi Filip Dvořák, který v Livignu spolu s parťákem Jaroslavem Radoněm nabírají vytrvalostní sílu před závodní sezonou. „Když tak kroužím po trati, spočítal jsem si, jak ohromné množství umělého sněhu sem museli navézt – trať je douhá 6 km, široká 8 m a sněhová vrstva tlustá nejméně 30 cm.“

livigno Mottolino 082

Napilno mají v těchto dnech půjčovny snowbiků s velmi širokými pneumatikami. Kola vhodná do sněhu, bahna i na lesní pěšiny se půjčují na mnoha místech v Livignu v regulérních půjčovnách i v recepcích velkých hotelů. Dá se na nich vyjet hodně vysoko do horských údolí, které jsou normálně sjízdná jen na lyžích v rámci skialpinistických túr či freeridových sjezdů. Sjízdné je stále například Val Federia, Alpe Trela, nebo Val Vallaccia.

livigno 056

Na sjezdovkách i pod nimi už bez problémů fungují lyžařské restaurace, bary, pizzerie a bufety. Zatím tu ale vládne klid, protože hostů není příliš. Pohodlně se tak oproti hlavní sezoně najíte například ve velké restauraci na horní stanici lanovky Mottolino M’eating Point, nebo po lyžování ve vyhlášené restauraci Bivio Club nebo pivovaru La Birra 1816 dole ve městě.  Dá se také ještě sehnat místo v rustikální restauraci Camana Veglia. Na tradiční lidové jídlo se ovšem doporučuje objednat předem.

livigno 226

A jak to vypadá s dopravou? Střídavý průjezd jednosměrným tunelem ve směru od Innsbrucku je otevřený. Livigno ohlásilo, že letos bude přísně dodržovat časy určené na průjezd jedním či druhým směrem. Silniční spojnice Livigno – Bormio přes dvě horská sedla je bez problémů sjízdná. Výjimečně v tomto ročním období je stále otevřená vysokohorská silnice přes sedlo Forcola do Švýcarska pod Berninu. „Dokud nenapadne sníh, bude se tudy jezdit, protože je je to nejrychlejší spojení s Itálií i Švýcarskem,“ říká Martina Bormolini z turistické agentury v Livignu. Skibusy už jezdí podle zimních jízdních řádů, tedy velmi často a pro majitele permanentek bezplatně.

livigno Mottolino 075

 

Zdroj: Kuba Turek, horydoly.cz

Přidat komentář